TÜRKİYE'NİN KARADENİZ'İ, ÇIKTI !

Türkiye'nin Karadeniz'i kitabını satın almak istiyorsanız ,aşağıda belirtilen hesaba 750 TL yatırdıktan sonra telefon numaranız dahil iletişim bilgilerinizi Kayitsiz3@mynet.com adresine gönderiniz.Kitabınız aynı gün kargoya verilecektir.

Özkan Gülkaynak
GARANTİ BANKASI İZMİR BOSTANLI ŞUBESİ
Hesap No:693/6685474
Iban No:TR07 0006 2000 6930 0006 6854 74

Kitabın Hazırlanış Nedeni…

Kitabın hazırlanış nedeni Türk Amatör Denizciliğine minik bir katkı maksatlıdır.

Tarihimiz boyunca, ticari ve askeri  maksatlar dışında Karadeniz yöremizi tanıtan bir kılavuz kitap yoktur.Bu benim içime sindiremediğim bir durumdur.

Karadeniz korkulan,bilinmeyen ve gitmeye değer bulunmayan bir deniz olarak tanınmaktadır.Yörede ticari denizciliğin dışında denizcilik yapılmaması doğal değerlerin tahrip olmasını hızlandırmaktadır.Çünkü doğal değerlere ilgi ve farkındalık ne yazıkki alt düzeydedir.

Yöreye amatör denizcilerin ilgi duyması halinde Ege de yoğunlaşan yat trafiği Karadenize akacak,dahada homojenize olacaktır.Deniz ve doğa bilinci gelişecek,tüm bunların ötesinde bireysel gelişimi sağlamada en etkin uğraşlardan biri olan amatör denizcilik Karadeniz insanın ilgilendiği bir uğraş haline gelecektir,diye düşünüyorum.

Yöredeki nehirlerin bazıları yatlar için demirlenebilir veya barınılabilir.Biraz çaba ile nehirler her sene taranarak yatlar için daha emniyetli hale getirilebilir.Bu faaliyetler diğer Karadeniz ülkelerine ve hatta başka ülkelere tanıtımı yapılarak yörede yat turizmi canlandırılabilir.Bu konuda bakanlıklar,deniz ticaret odaları ve diğer kurumların desteği ile bir amatör yat turizmi potansiyeli oluşturulabilir.Bugüne kadar gördüğüm temel tanıtım yanlışlıklarından biri Karadeniz in tehlikeli olduğu,demirlenecek koy/liman bulunmadığı,Ege gibi çekici bir deniz olmadığı,şeklindeki önyargılardır.

Bu konudaki önyargıları düzelterek yörede denizciliği geliştirmek ve bilinmeyenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için en etkili kaynak Kılavuz kitaplarıdır.İşte bu kitabın temel hazırlanış nedeni yukarıdaki gerekçelerdir.

Kitap 300 sayfa civarında A4 kağıdı boyutların,sert kapaklı, 4 renk ile mat kuşe kağıda basılmış,içeriğinde meteorolojik tablolar,el çizimi sanatsal özellikte 150 den fazla kroki ve yöre ilgili bir çok fotoğrafı barındıran zengin bir kaynaktır.Ayrıca,Limanlar yakınlarındaki,gezilmeye  görülmeye değer yerler,yaylar,ihtiyaç temin noktaları ve tarihi şehirler hakkında bilgi vermektedir.

Kitabı hazırlamak için,2012 yazında KAYITSIZ III teknesi ile Karadeniz e çıktık.Yüzden fazla barınak/liman teker teker iskandillenerek krokileri çıkartıldı.Nehirlere girildi,yaylalara çıkıldı,köyler gezildi,yöre insanıyla konuşarak veriler toplandı.

Ortaya çıkan eser Karadeniz yöremizle ilgili Türkiye nin ilk,dünyanın en kapsamlı kılavuz kitabıdır.Kitabın geliri ile genişletilmiş ve hatta diğer Karadeniz ülkelerini kapsayacak 2. baskı ve "Fırtına Seyir Teknik ve Stratejileri"isimli kitabım hazırlnacak ve yayımlanacaktır.

Kitabım adil bir dağıtım kanalı bulunamadığı sürece web sitem üzerinden sipariş verilerek kargolanmak suretiyle dağıtılacaktır.

Kitabımın tüm baskı ve araştırma masrafları Özkan GÜLKAYNAK a aittir.Başka bir kurumda destek alınmamıştır.

Siteye geri dönmek için tıklayınız.